چاقوی بابا چیست و تاریخچه چاقوی بابا اصل
4
(28)

یکی از سوالاتی که مخاطبان چاقوی بابا همیشه به دنبال آن بوده اند. چاقوی بابا چیست ؟ همچنین تاریخچه چاقوی بابا به کجا برمیگرده ؟ ازین رو فروشگاه سوغات زنجانمقاله ای برای شما آماده کرده است تا به صورت کامل چاقوی قدیمی معروف به بابا را بشناسید. با سوغات زنجان همراه باشید.

تاریخچه چاقوی بابا بناب چیست ؟

در شهر بناب سالیان متمادی صنعت «چاقو سازی» نسل به نسل و از نیاکان خود به چاقوسازان بناب منتقل شد که در روزهای اخیر به عنوان اثر ناملموس کشور به ثبت رسید.

روش ساخت چاقو های بابا به صورت دستی و بدون دخالت ابزار صنعتی بوده است.

مهمترین ماده مورد نیاز برای ساخت  چاقوی بابا، شاخ و استخوان گاو است و این ویژگی خاصی به چاقوی بابا بناب می دهد.

با وجود گذشت زمان و مشارکت ابزارهای صنعتی در زندگی و تولید روزانه این ابزارها، تاثیر چندانی در تولید چاقوهای بابا بناب نداشتند.

رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بناب در بناب از ثبت ملی چاقوی بابا در آثار ناملموس کشور گفت و اظهار داشت: پس از کباب بناب، چاقوی طرح بابا بناب دومین اثر ثبت شده در این شهرستان بود.

اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بناب برای ثبت ملی این چاقوی سنتی شکایت کرده است و با ارسال این پرونده به شورای ثبت ملی توانستیم چاقوی بابا را در آثار تاریخی ناملموس به ثبت برسانیم.

چاقوی سنتی بابا بناب از نظر سنت و صنعت یکی از شاهکارهای هنری منطقه است.

تاریخچه چاقو سازی در شهر بناب

بناب از قرن‌ها پیش یکی از مهم‌ترین مراکز صنعتی کشور است که در آن کارگاه‌های مختلفی برای ساخت شمشیر به‌ویژه چاقو وجود داشت، اما با ورود سلاح‌های گرم به بازار، حمل و استفاده از سلاح سرد به تدریج منسوخ شد، اما این صنعت برای چاقوسازان کار خود را در این شهر و برخی شهرهای دیگر مانند زنجان ادامه داد.

قدمت صنعت چاقوسازی در شهرستان بناب

در تحقیقات و شواهد به طور قطع نمی توان تاریخ دقیق آغاز به کار این صنعت در شهرستان بناب را اعلام کرد، اما به گفته بزرگان صنعت چاقوسازی قدمت این صنعت از صنعت چاقوسازی در زنجان و تاریخ آن بیشتر است.

قدمت این شهر به قرن دهم هجری قمری می رسد.

مهارت چاقوسازی در بناب قدمتی دیرینه دارد این هنر را از نیاکان خود آموخته اند. و حتی گفته می شود قدمت چاقو سازی در بناب از چاقوی زنجانی نیز بیشتر است.

مواد و مواد اولیه ساخت چاقو در بناب: جنس چاقوهایی که ساخته می شود عمدتاً از فنر ماشین است و دسته چاقو از استخوان گاومیش، شتر و دسته سیاه چاقو از شاخ گاومیش است.

کیفیت مواد اولیه ساخت چاقو در بناب بسیار عالی است و از مواد مرغوب استفاده شده است و همین کیفیت بالا است که باعث افزایش طول عمر چاقوهای بابا شده است، بنابراین چاقوی بابا بناب تا سالیان سال قابل استفاده است.

اطلاعاتی درباره چاقو سازی و ساخت چاقوی بابا به دست آوردید. امیدوارم از مقاله چاقوی بابا چیست و تاریخچه چاقوی بابا اصل لذت برده باشید.

در صورت داشتن نظری درباره چاقوهای بابا اصل بناب داشتید با ما در میان بگذارید.

از فروشگاه و صنایع دستی سوغات زنجان دیدن فرمایید.

این مقاله برای شما چقدر مفید بود ؟

بر روی ستاره ها کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 4 / 5. شمارش آرا: 28

تاکنون رأی ندارید! اولین نفری باشید که به این پست امتیاز می دهد.

همانطور که این پست را مفید دیدید ...

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید!

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه